Ciudad del Este, azaz a Kelet Városa Paraguay második legnagyobb települése. Itt épült meg az ország első iszlám imaháza, s azóta már áll egy másik is, mégis szükség van egy harmadikra, melynek jellegzetes arany kupolája és két minaretje lesz. A városközponttól mintegy három km-re fekvő mecset tornyai elérik majd a harmincöt métert, s mindegyikben elhelyeznek egy-egy liftet.
A városban mintegy ötezer, zömmel szíriai és libanoni muszlim él, aki nagy örömmel vettek részt az új mecset alapkőletételén 2012. április 29-én. Az ünnepségen megjelentek a szomszédos országok, Argentína és Brazília, muszlim közösségeinek vezetői is.
A régi mecset Ciudad del Estében:
2012. április 30., hétfő
Iowa legújabb mecsete
Az Amerikai Egyesült Államok Iowa nevű szövetségi államában Quad Cities újabb iszlám imaházzal bővült. A Bettendorf városrészben 2012. április 29-én átadott modern létesítmény kis minaretjén félhold díszeleg. A mecsetbe egy hatalmas, keleties, szamárhát ívű üvegportálon juthatunk be, miután már megcsodáltuk az épület előtt álló szökőkutat.
A mecset helyén eredetileg egy lakóépület állt, melyet több évvel ezelőtt a helyi pakisztániak alakítottak át imaházzá. A mai mecset a maga 1100 m2-vel tízszer akkora. A Salim Rangwala által tervezett és tizennyolc hónap alatt felhúzott imaházban egy torna terem is helyet kapott.
Quad Citiesben áll már egy másik mecset is:
2012. április 24., kedd
2012. április 15., vasárnap
Új mecset nyílt Cipruson
Az Észak-Ciprusi Török Köztársaság Beyarmudu nevű községében új, kétminaretes mecset nyílt. A szalag átvágásának érdekessége, hogy mindez az ún. a Szent Születés Hetének (Kutlu Dogum Haftasi) keretében történt.
A megnyitón Dervis Eroglu észak-ciprusi miniszterelnök -számos minisztere társaságában- is megjelent.
2012. április 7., szombat
7,1 millió rúpiából újul meg egy mecset Multánban
Eredetileg 5,6 millió rúpiára becsülték a multáni óvárosban fekvő Majid Nawab Ali Mohamed mecset felújítási költségeit, de miután kiderült, hogy a fő imaterem nyolc tartógerendája is súlyosan megsérült, a renoválás költségvetését 7,1 millióra kellett módosítani. A pakisztáni szúfik központjának tekintett város fallal körülvett városrészében álló kétminaretes, kék színre festett iszlám imahely Multán egyik XVIII. századi kormányzója után kapta a nevét, s mintegy 250 éves.
2012. április 6., péntek
ATIB mecset, Bad Vöslau
ATIB mecset, Bad Vöslau (szerző felvételei) |
A mecset másfél millió euróból épült fel. Kupolája és két, kerek zöld üveglemezekből emelt 13,5 méteres minaretje van. Eredetileg 25 métereset szerettek volna, de csak ekkorára kaptak engedélyt a helyi törökök. A mecset patiójába egy üvegtetővel fedett rövid lépcsősoron juthatunk. Innen nyílik az imaterem, de itt találjuk balról az éttermet és jobbról a kávézót is. A udvar közepén pedig egy izniki kerámiával fedett díszkút áll.
A mecset belseje is török kerámiával van burkolva. A napi öt imán és a pénteki imán túl hittani iskola is működik falai között, ahol az emeleti részen női karzat is található.
2012. április 1., vasárnap
A belgrádi Zászlós dzsámi
Zászlós dzsámi (szerző felvételei) |
A mecset a XVI. században épült. A legtöbb forrás úgy tudja, hogy 1575-ben, de mások szerint már 50 évvel azelőtt is létezhetett. Evlija Cselebi, a XVI. század neves török utazója is megemlíti mint a város 273 dzsámijának egyikét. Eredetileg Csohadzsi Hadzsi Ali dzsáminak nevezték el arról a posztókereskedőről, aki a finanszírozó alapítványt tette.
Amikor Belgrádot a pozsareváci béke után, 1717-ben, elhagyták a muszlimok, a nyolcszögletű kupolás, minaretes dzsámit templommá alakították a Habsburgok. 1739-ben visszatértek az ottománok, s a dzsámi újra dzsámi lett. A felújítással 1741-ben végeztek, s a renoválás támogatója után Huszein bej dzsámi néven kezdték emlegetni.
Amikor a XIX. század derekán szerb ellenőrzés alá került a dzsámi, s elpusztult mind a többi iszlám imahely, ezt meghagyták a belgrádi muszlim közösség használatában.
2004-ben, mikor Koszovóban tűz áldozatává vált egy templom, belgrádi futballhuligánok a nisi mellett ezt a dzsámit is felgyújtották. Perük épp a napokban ért véget.
2004 után a Muhamed Jusufspahic vezette Rijaset, azaz az állam által is elismert és támogatott vallási hatóság, felújíttatta a Bajrakli dzsámit. Az utolsó simítások még a héten is zajlottak. Az éjjel-nappal nyitva tartó mecsetben tucatnyi, főleg arab muszlim imádkozik a napi öt ima idején. A pénteki imán azonban a női karzat és az udvar is megtelik, s ekkor már balkániak (szerbek, bosnyákok, albánok és cigányok) adják a többséget. A szentbeszéd is szerb nyelvű.
Az épület mögött most épül a folyton növekvő közösség (egyesek szerint mintegy 200.000 muszlim él a szerb fővárosban) új vallási iskolája.