2014. december 28., vasárnap
Modern mecset nyílt Északkelet-Törökországban
Északkelet-Törökországban a Samsunhoz közel fekvő Carsambában nyílt meg a képen is látható, kétminaretes dzsámi, amit a középkori misztikus költőről neveztek el Yunus Emrének.
2014. december 19., péntek
Műemléki rangot kapott egy szingapúri arab mecset
Nagy megtiszteltetés érte az Alkaff Serangoon Mecsetet, hiszen a délkelet-ázsiai miniállam hatóságai műemlékké nyilvánították. Az egyminaretes zöld díszítéses fehér imaház még 1932-ben épült, mikoris jelentős arab közösség élt Szingapúrban. Az építtető, az Alkaff-família, egy gazdag kereskedőcsalád volt. Az Alkaffok egyébként a maláj faluban, a Kampung Melayuban is létesítettek egy kevéssé ismert, és kevéssé tetszetős mecsetet. Bár a helyi arabok száma megcsappant, a város lakosságának 20%-a még így is iszlám vallású. Ez a hatodik mecset, amit a kínai ajkú többség érdemesnek tartott arra, hogy a legmagasabb szintű védelemben részesítse.
2014. december 18., csütörtök
Két lány mecsete
Az észak-albániai Shkodrában különös mecsetet adott át Imám Mohamed Sytari helyi mufti. A Sara és Shehd mecsettel két kislánynak állítanak örök emléket. Az adományozó Ahmed Al-Shaye Sarát és Shehdet egy autóbalesetben vesztette el két évvel ezelőtt.
2014. december 14., vasárnap
Megnyílt Dél-Marokkó legnagyobb mecsete
A dél-marokkói Szmarában megnyílt az országrész legnagyobb iszlám imaháza. A sivatag szélén álló mecsetben 7.000 ember tud egyszerre imádkozni. Az 5.000 m2 alapterületű létesítmény 20 millió dirhámba került. A mecset nem csupán a hitéletet fogja szolgálni: konferenciaközpontként is hasznosítani fogják.
2014. november 28., péntek
Minden egyetemre mecset jöhet Törökországban
Így fog kinézni az egyik tervezett isztambuli egyetemi mecset |
A török vallásügyi hivatal (Diyanet) mecsetet tervez felépíteni Törökország minden állami egyetemén.
Több mint nyolcvan egyetemen zajlanak a mecsetépítési munkálatok, s ebből tizenöt helyen már megnyitották a muzulmán imahelyeket a hívek előtt, és 2015-ben további ötven megnyitását tervezik - számolt be Mehmet Görmez, a Diyanet vezetője. "Mintegy húszmillió fiatal él országunkban, és szeretnénk mindegyikhez eljutni" - tette hozzá Görmez.
A hivatal élén álló tisztségviselő azt mondta, az imámoknak - akik fizetésüket az országban érvényben lévő szabály szerint a török kormánytól kapják - egyebek mellett az lesz a feladatuk, hogy a nehézségekkel küzdő fiataloknak felajánlják a segítségüket. Görmez hangsúlyozta, hogy a vallásügyi hivatal kiemelt figyelmet fordít a nagyvárosi egyetemeken működő mecsetekre, mivel "ezek az egyetlen eszközök arra, hogy a városokban és a társadalom életében helyet kaphassanak az imádkozás helyszínei".
A Recep Tayyip Erdogan vezette iszlamista-konzervatív vezetést régóta azzal vádolják ellenfelei, hogy a török társadalom iszlamizációjára törekszik.
Korábban a kormányzat korlátozta az alkoholfogyasztást és a dohányzást, valamint engedélyezte a török tisztségviselők és egyetemisták számára, hogy az iszlám vallás előírásai szerint fátylat viseljenek. Szeptemberben ezt Ankara a középiskolák diákjaira is kiterjesztette.
2014. november 20., csütörtök
Történelmi mecseteket fenyegetnek a medinai építkezések
Többek között a képünkön is látható műemlék Szadzsda (Leborulás) Mecsetet is fenyegetheti az iszlám második legszentebb imahelyének, a medinai Haramnak a bővítése. A világ legnagyobb alapterületű mecsetének eddigi bővítése során sem voltak tekintettel a történelmi emlékekre a szaudi hatóságok, így a város lakói attól tartanak, hogy a bontásra ítélt területen nem felújítják, hanem lerombolják a dzsámikat. A Szadzsdah Mecset már Mohamed próféta (béke legyen vele) idején is állt, és az idők során többször is átépítették. Az iszlám történetében azzal vívott ki magának hírnevet, hogy Allah küldötte itt végezte el hálamondó imáit.
2014. november 16., vasárnap
Vendégmunkások adományaiból épült új dzsámi Crna Gorában
Németországban élő szandzsákiak közadakozásából létesült Montenegró legújabb mecsete az ország észak-keleti részén, Rozajéban. A minaretes imahelyet Rifat Fejzic, az ország muszlim vezetője adta át a híveknek.
2014. november 13., csütörtök
Imaszoba nyílt a gödőllői egyetem kollégiumában
A Magyar Iszlám Közösség támogatásával muszlim imahely nyílt Gödöllőn az ott tanuló egyetemisták számára.
"A mai napon Közösségünk szerződést írt alá a Szent István Egyetem Gödöllői Kollégiumok Igazgatóságával valamint a kollégiumban lakó muszlim diákok képviselőjével, imaszoba létesítéséről. Tehát a mai naptól hivatalosan is megnyílt a kollégium B épületében az imaszoba, melynek vallási felügyeletét és egyházi védelmét Közösségünk biztosítja" - fogalmaz az egyház közleménye.
"A mai napon Közösségünk szerződést írt alá a Szent István Egyetem Gödöllői Kollégiumok Igazgatóságával valamint a kollégiumban lakó muszlim diákok képviselőjével, imaszoba létesítéséről. Tehát a mai naptól hivatalosan is megnyílt a kollégium B épületében az imaszoba, melynek vallási felügyeletét és egyházi védelmét Közösségünk biztosítja" - fogalmaz az egyház közleménye.
2014. augusztus 30., szombat
Már ötmilliárdot nyelt el az építkezés
A Nyugat-Afrikában népszerű tidzsáni szúfi közösség áll a szenegáli főváros legújabb óriásmecsetének építése mögött. A Massalikoul Djinane Mecset a három kupolájával és az öt minaretjével a kontinens egyik legnagyobb muszlim imaháza lesz, és már eddig ötmilliárd nyugat-afrikai frankot emésztett fel a felhúzása. A rend vezetője, akit a murídok kalifájának is neveznek, kijelentette, hogy hamarosan Dakarba utazok, hiszen kész arra, hogy "feltörje a perselyét" a projekt befejezése érdekében.
2014. augusztus 27., szerda
Testvéri mecset
A török állami vallásügyi hivatal, a Diyanet testvéri kapcsolatot létesített az albán főmufti hivatalával. A "liezon" egyik gyümölcse egy új dzsámi a balkáni ország északnyugati részén, a Shkodra megyében fekvő Barbulus községben. A mecsetet a törökországi Alexandretta városáról Iskenderunnak nevezték el, hiszen az építkezést az ottani muszlimok finanszírozták. A mecset átadásán megjelent Hasan Kamil Yilmaz, a török főmufti helyettese is, aki számos magyar hívő törökországi tanulmányútját is segítette a múltban.
Már csak egy kérdés marad: mit kezdenek az új mecset mellett magányosan álló régi minarettel?
Már csak egy kérdés marad: mit kezdenek az új mecset mellett magányosan álló régi minarettel?
2014. augusztus 22., péntek
Keleti színkavalkád messze délen
A közeli múltban hírt adtunk arról, hogy az iszlám a messzi északon, Alaszkában hódít. Nos, a helyzet az, hogy ez délen is így van. Abban az országban, ahol a Mekkától legtávolabbi muszlim imahelyet találjuk, azaz Argentínában újabb pompás mecset nyílik. Germán Paulo háromemeletes mesterművében az argentín nagyvárosi helyszűke ügyesen találkozik a keleti mozaikművészet remekeivel. Paulo persze nem felejti el megjegyezni, hogy minden alapanyag és az összes építőmunkás argentín volt. A lakásokat és tantermeket is magában foglaló épület a Darussalam után már a második minaretes mecset Mar del Platán.
2014. augusztus 18., hétfő
Épül Alaszka első mecsete
Nem ez lesz a világ vagy épp Amerika legészakibb mecsete, de ez az épület is jele annak, hogy az iszlám vallás egyre északabbra is megveti a lábát. Közismert, hogy Mohamed próféta (béke legyen vele) arról számolt be, hogy az ő hite keleti és nyugati irányba fog leginkább elterjedni, de most már minden égtáj sorra kerül. A fenti kép amúgy Alaszka első épülő muszlim imaházát ábrázolja, ami Anchorage városában fogja a híveket szolgálni. A 15 ezer négyzetláb alapterületű közösségi központ egy norvég kultúrház tőszomszédságában nőtt ki a földből. Megálmodói pedig magukat már másodgenerációs alaszkaiaknak érzik, hiszen a helyi muszlimok többsége már Anchorage-ben jött világra.
2014. augusztus 13., szerda
A szigetvári dzsámi titkai
A nevezetes cseppalakú ablak |
A Kaposvári Egyetem kutatói a szigetvári várban álló Szulejmán szultán dzsámi kapcsán számos érdekes és titokzatos dolgot derítettek ki.
A fény beesése a szigetvári Szulejmán szultán dzsámiba néhány jeles napon |
Az egyik ilyen az, hogy a törvényhozó padisah halálának legvalószínűbb időpontjában, azaz szeptember 6-án 3 órakor a fény a cseppalakú udvari ablakon át épp a mecset középpontjába mutat. Ali kalifa (Allah legyen vele elégedett) evilági életből való eltávozásakor, azaz január 25-én délután 3 órakor ugyanazon az ablakon át a fénysugár épp a szembenlévő fal közepén található Korán-tartó szamárhát alakú tetejére mutat. Eddig úgy tudtuk, hogy a minaret tetejét egy villámlás döntötte, a legújabb kutatások viszont egy nagyon izgalmas múltat fedtek fel. Úgy tűnik ugyanis, hogy a torony felső részét a Szigetvárról eltávozni készülő törökök maguk bontották vissza. Az egész Oszmán Birodalomban rendhagyónak nevezhető, hogy a minaret lépcsőfokai fából készültek. A visszabontás után pedig épp 36 grádics maradt meg. Ha felnyitjuk az iszlám szent könyvét, a Kegyes Koránt, akkor találunk ott egy fejezetet, aminek Grádicsok vagy Felfelé vezető utak a címe, ez a 70. szúra. És ha a 36. versét megkeressük, akkor mit olvasunk? ""Mi van hát azokkal, akik hitetlenek? Nyakukat kinyújtva eléd sietnek." Azaz a hitetlenek a halálba sietnek kinyújtott nyakkal. Vajon merész dolog azt feltételezni, hogy Zrínyi Miklósék hősiessége előtt tisztelegtek ezzel az ottománok?
2014. július 26., szombat
Már ezüstösen csillog a varsói nagymecset
Még 2010-ben adtuk hírül, hogy akár két új mecset is épülhet a lengyel fővárosban. Mára ezek közül elkészült a Lengyelországi Muszlim Liga szaúdi segítséggel létrehozott ezüst metál színű központja. A kupola -mint amolyan púp- a teve, akarom mondani a mecset hátsó végén található, míg a minaret egy érdekes rácskompozíció. A mecsetet valószínűleg a ramadánvégi ünnepen át is adják a hívőknek.
Még egy-két dolgot ki kell javítani
Az önkormányzat kérésére egy-két apróbb hibát ki kell javítani az új alicantei mecseten, és akkor az még augusztusban megnyílhat a nagyközönség előtt. Többek között biztosítani kell az épület teljes hangszigeteltségét. Ha megnyílik, ez lesz a Valenciai Közösség nevű spanyol tartomány második minaretes mecsete.
2014. július 22., kedd
Elkészült a normacoti mecset fémszerkezete
Így néz ki a munkaterület 2014. júliusában |
A mecset látványterve |
2014. július 21., hétfő
Hódoltsági dzsámik egy magyar orientalista okuláréján keresztül
Az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet kiadásában megjelent Sudár Balázs új, gazdagon illusztrált, hiánypótló munkája Dzsámik és mecsetek a hódolt Magyarországon címmel, amely a Magyar Történelmi Emlékek – Adattárak sorozat legújabb kötete. A könyv bár számos értékes adattal is szolgál, meglehetősen török- és iszlámellenes. A három kontinensre kiterjedő, hatalmas birodalomról lekicsinylően és sokszor sértően szól. Igyekszik a vizsgált téma jelentőségét is kisebbíteni. A tipikus orientalista mesterkedés ellenére az elénk tárt adatok részben láttatják a hódoltság korának muszlim világát. Ha kételkedve is olvassuk, hogy Sudár szerint csak két faluban működött mecset, mikor csak Baranyából tucatnyi faluban áll máig bizonyítéka a török imahelyeknek, azért az igazság egy szelete ebből a könyvből is megismerhető.
A török hódoltság koráról elsősorban a végvári harcok jutnak eszünkbe. Másrészt a magyarországi „török világ” képét máig a romantika határozza meg, színes keleti világot képzelünk magunk elé minaretekkel, fürdőkkel, müezzinekkel és lefátyolozott nőkkel. Mindezek persze jelen voltak a hódoltságban, legalábbis annak egy részében. A kötet éppen e kérdés nyomában ered a muszlim imahelyek vizsgálatán keresztül: milyen is lehetett ez a „török világ”?
A rendelkezésünkre álló források e tekintetben viszonylag kevés eligazítást adnak. Az Oszmán Birodalom állami bürokráciája mégoly gazdag adathalmaza sem sok információval szolgál a korabeli mecsetekről. Az utazók vagy a katonák pedig annyit láttak meg e világból, amennyit kulturális hátterük, felkészültségük vagy műveltségük látni engedett. A szegényes információk közül mégis kiemelkedik egy jól használható csoport, az imahelyeké. Ezen intézmények nem csupán a vallási igényeket szolgálták ki, hanem a közösségi élet színterei és a városrészek központjai is voltak, fenntartásukról pedig komoly gazdasági vállalkozások gondoskodtak. Egy-egy imahely tehát a település meghatározó eleme, amelynek puszta létezése rengeteg információval szolgál a helyi muszlim világról. A kötet ezen imahelyek forrásait igyekszik összegyűjteni, hogy általuk világosabb képet nyerhessünk a hódolt Magyarországról.
Összesen körülbelül 450 darab imahely működhetett - nem feltétlenül egy időben - a hódoltság 150 éve alatt. Jelenlegi ismereteink szerint legalább 115 muszlimok lakta településen hívta imára müezzin a híveket. 60 várban és palánkban nem üzemelt semmilyen imahely, további közel 70-ben csak egyetlen mecset vagy dzsámi szolgálta ki a közösséget. Nem egészen félszáz településen működött több imahely, jelezve ezzel a polgári lakosság, s egyúttal az aktívabb polgári lét és gazdaság meglétét. A legtöbb dzsámi és mecset - jelenlegi tudásunk szerint közel 50 - természetesen az Oszmán Birodalom északnyugati végvidékének központjában, Budán állt.
Muszlim polgári lakosság az Al-Dunától és a Drávától északra több száz településen élt, ezeknek közel fele a déli régióban állt. Mindössze hat komoly méretű, nagyobbrészt muszlim lakosságú város volt itt (Pécs, Fehérvár, Buda, Eger, Várad, Temesvár), amelyek viszont nem sokban különböztek a birodalom más területein álló társaiktól. A hódoltság "török világ"-a nem egybefüggő terület volt tehát, a muszlim néhány kiemelkedő központban összpontosultak.
2014. július 16., szerda
Pénteken nyílik az arab világ első "zöld" mecsete
Pénteken adják át a hívő közönségnek az arab világ első környezetbarát iszlám imaházát. A kétminaretes Kalifa al-Tadzser Mecsetet Dubai Deira nevű városrészében 18 hónap alatt építették meg. A 4.180 négyzetméteres épület megfelel a legszigorúbb amerikai környezetvédelmi előírásoknak is.
Napelemekkel oldják meg a mecset világítását, míg a felesleget egy generátor tárolja, ami a vízmelegítésért is felel. Energiatakarékos LED-izzói csak akkor gyulladnak fel, ha ima van vagy ha valaki belép az imaterembe. Egy érzékelő irányítja a légkondicionálást, ami így csak akkor lép működésbe, ha szükség van a hűtésre.
Napelemekkel oldják meg a mecset világítását, míg a felesleget egy generátor tárolja, ami a vízmelegítésért is felel. Energiatakarékos LED-izzói csak akkor gyulladnak fel, ha ima van vagy ha valaki belép az imaterembe. Egy érzékelő irányítja a légkondicionálást, ami így csak akkor lép működésbe, ha szükség van a hűtésre.
2014. július 12., szombat
Rombadőlt mecset újult meg a Krímben
A krími Alustához közel, Izobilnében török segítséggel újult meg egy ősi tatár dzsámi. Az imaház az 1990-es években ugyan egyszer már összedőlt, de most megint régi pompájában tündöklik. A mecset építtetőjének, Iszlám bégnek a leszármazottja, Murat Ülker a törökországi Çamlıca Kulturális és Segítségnyújtó Alapítvány támogatásával tette rendbe a klasszikus szeldzsuk stílusú épületet.
2014. július 9., szerda
Kék minaret
A Kék mecsetet mindenki ismeri. Ahmed szultán építette Isztambulban a Haghia Sophiával átellenben. Most már egy kék minaret is esélyes arra, hogy híressé váljon. Ez a 12,5 méter magas üvegtorony a délnyugat-németországi Ulm városában ékesíti a DITIB török iszlám szervezet még félig kész mecsetét. A hivatalos megnyitóra várhatóan csak 2015-ben kerülhet sor, mikor minden kiszolgáló létesítmény, így a parkolóház is elkészül a baden-württembergi városban, ahol ez az első minaret.
2014. július 4., péntek
Tizenkét iszlámra áttért hívő épített mecsetet Romániában
A Neamt megyei Birához tartozó Rediuban és 30 km-es körzetében nem több, mint 12 muszlim él, mégis minarettel ékesített mecsetet építettek nem kevés ellenszél ellenére. Bár egyes helybéliek tiltakoztak a beruházás ellen, az ünnepélyes átadáson megjelent a település polgármestere, Constantin Ciobanu is. Az esemény fényét emelte a jászvásári mecset müezzinjének, Fawaz Al-Aghának a recitációja. A mecset megálmodója, az iszlám hitre tért román, Daniel Ciniparu a megnyitón arról beszélt, hogy előbb az imaház készült el, majd 32 tonna beton felhasználásával megépítették attól mintegy két méterre a minaretet. A mecset ezzel nem csupán a megye, de egész Moldova, azaz Kelet-Románia első minaretes muszlim imaháza.
2014. július 1., kedd
Ramadáni ajándék a francia muszlimoknak: átadták a reimsi nagymecsetet
Nyolc év építkezést követően a 2014. évi ramadáni böjti hónap elején átadták a reimsi hívőknek a kelet-franciaországi nagyváros központi iszlám imahelyét. A 4.500 m2-es létesítményben 2.000 muszlim fér el egyszerre. Ugyanakkor egy könyvtár és egy kiállítóhely is található lesz az épületben.
2014. június 28., szombat
Áldozatul esett a kínai bazár felszámolásának: bezárt a "piaci mecset"
A Kőbányai úti kínai piac felszámolása részeként bezárt a 28-as villamos megállójában, a kis fehér épület első emeletén üzemelő Tauhíd mecset, amit a pesti muszlimok csak "piaci mecsetként" emlegettek. A ház bejárata elé pléhlemezekből ácsoltak falat. Miután az út túloldalán, a Ganz telepen lévő két másik mecset tele szokott lenni péntekenként, Józsefvárosban mecsethiány lép fel, amit az iszlám szervezeteknek orvosolniuk kell.
2014. június 26., csütörtök
Sagrada Arena?
A tervek szerint egy 300 méter magas gigantikus minarettel fogják megtoldani az arénát, ahol mintegy 40 ezer hívő tud majd egyszerre imádkozni. Ehhez persze az kell, hogy a 2011. szeptemberében bezárt intézményért ath-Thani emír lecsengesse a 2,2 milliárd eurós vételárat...
2014. június 21., szombat
Vasárnap nyílik Felső-Ausztria első kupolás mecsete
Vasárnap, 2014. június 22-én 11 órakor adják át a muszlim hívőknek a felső-ausztriai székváros, Linz első igazi iszlám imaházát. A városban mintegy 14.000 muszlim él, zömük Bosznia-Hercegovinából érkezett a sógorokhoz, ezt a mecsetet is az ő közösségük építette másfél millió euróból az újevangéliumiak spenótzöld templomával szemben.
Három évvel ezelőtt még arról cikkeztünk, hogy a város segíti a mecsetépítést.
Három évvel ezelőtt még arról cikkeztünk, hogy a város segíti a mecsetépítést.
2014. június 19., csütörtök
Árulják Budapest egyik legrégebbi mecsetét
FRISSÍTÉS!
A lent leírtak alapján azt gondolhatnánk, hogy a "Dár" már nem működik, azonban 2014. június 25-én este azt tapasztaltuk, hogy a mecset a megszokott módon tart nyitva, sőt a ramadáni böjtre készülődő imádkozók számosak voltak, illetve már az ünnepi előimádkozó vezette és tanította a muszlimokat.
Az újbudai Bartók Béla úton található Dar al-Szalam Mecsetet árulja azt eddig működtető alapítvány. További részleteket ITT olvashatnak. A helyiség közel két évtizedig szolgálta a fővárosi muszlimokat. Az ország közvéleménye akkor ismerte meg a nevét, amikor 2004-ben terrorelhárítók rohanták le azzal vádolva a mecset imámját, hogy támadást tervezett a zsidó állam Budapesten tartózkodó elnöke ellen. 2012-ben az új törvényi előírások miatt megszűnt a szintén itt székelő Iszlám Egyház. Ezt követően az imaház látogatottsága folyamatosan csökkent. Most pedig lakásként kínálják eladásra.
2012-ben egy másik ismert újbudai mecset szűnt meg. Arról ITT olvashat.
A lent leírtak alapján azt gondolhatnánk, hogy a "Dár" már nem működik, azonban 2014. június 25-én este azt tapasztaltuk, hogy a mecset a megszokott módon tart nyitva, sőt a ramadáni böjtre készülődő imádkozók számosak voltak, illetve már az ünnepi előimádkozó vezette és tanította a muszlimokat.
Az újbudai Bartók Béla úton található Dar al-Szalam Mecsetet árulja azt eddig működtető alapítvány. További részleteket ITT olvashatnak. A helyiség közel két évtizedig szolgálta a fővárosi muszlimokat. Az ország közvéleménye akkor ismerte meg a nevét, amikor 2004-ben terrorelhárítók rohanták le azzal vádolva a mecset imámját, hogy támadást tervezett a zsidó állam Budapesten tartózkodó elnöke ellen. 2012-ben az új törvényi előírások miatt megszűnt a szintén itt székelő Iszlám Egyház. Ezt követően az imaház látogatottsága folyamatosan csökkent. Most pedig lakásként kínálják eladásra.
2012-ben egy másik ismert újbudai mecset szűnt meg. Arról ITT olvashat.
2014. június 7., szombat
Palau
Muszlim népesség: 500 fő (az ország lakosságának: 2,5%-a)
Főváros: Ngerulmud
Koror (Oreor) sziget
Főváros: Ngerulmud
Koror (Oreor) sziget
Mecset, Koror
Bermuda
Muszlim népesség: 1.000 fő (az ország lakosságának 0,8%-a)
Főváros: Hamilton
Muhammad Mecset, Hamilton
Smith's egyházközség
Antigua és Barbuda
Muszlim népesség: 200 fő (az ország lakosságának 0,3%-a)
Főváros: St. John's
Mecset, St. John's
Saint George egyházközség
2014. május 20., kedd
A nagymecset átadása előtt megnyitottak egy kicsit is
A helyi török közösség már évek óta várja, hogy Kölnben megnyíljon Európa legnagyobb mecsete. Addig is megnyílt a város Porz nevű külső kerületében a Mevlana dzsámi, amit egy kupola is ékesít. A 2007 óta tartó építkezés 1,2 millió euróba került a 120 tagú helyi török muszlim közösségnek.
2014. május 17., szombat
Három kis kupola, két kis minaret
Három kis kupolával és két kicsi minarettel a bejárat felett megnyílt az első minaretes török mecset Dániában. A Fetih, azaz Hódítás Dzsámi 900 m2 alapterületű és 9 millió koronából épült fel. A Koppenhágától nyugatra fekvő mezővárosban, Hedehusenében 2012-ben kezdődött meg az építkezés és idén május 16-án, pénteken adták át a hívőknek, akik a megnyitó fohászban megemlékeztek a somai bányaszerencsétlenség áldozatairól is.
2014. május 8., csütörtök
Dél-Hollandiába költözött Anatólia
Törökország ázsiai része után Anadolunak, azaz Anatóliának nevezték el a dél-hollandiai Leerdam első mecsetét.
A hárommillió euróból felhúzott 1.500 m2-es iszlám imaház pontosan két év alatt készült el. Az átadóján a török vallásügyi hivatal vezetője, Mustafa Ünver és Leerdam polgármestere Rinus Houtman is megjelent. A városban 1975-ben nyílt az első muszlim imaszoba, azaz majdnem negyven évet kellett arra várni, hogy igazi mecsetje legyen a leerdamiaknak.
2014. május 3., szombat
Kicsiny mecset nyílt Csecsenföldön
Hetven hívő fér el abban a csöppnyi mecsetben, amit a csecsenföldi Csernorecsjében adott át a köztársaság elnöke, Ramzan Kadirov.
2014. április 22., kedd
Maison de l'Orient
Maison de l'Orient, a Kelet háza az elnevezése annak a mecsetnek, amit a franciaországi Annonay-ben adtak át 2014. április 20-án, vasárnap. A városban jól haladnak egy másik iszlám imaház építésének munkálatai is:
2014. április 17., csütörtök
Egy éven belül mecset épülhet Havannában
Az 1959-es forradalom után hivatalosan ateistává váló karibi szigetországban megépülhet az első mecset. A mintegy 9.000 kubai muszlim ezidáig két imahelyen tudta Allahot imádni, ami közül az egyik az ún. Arab ház, egy gyarmatosítás korabeli intézmény, a másik egy családi ház. Az új mecsetet a török vallásügyi hivatal, a Diyanet segítségével egy év alatt tervezik felépíteni. Megjelenésében az isztambuli Boszporusz-híd lábánál álló Ortaköy dzsámira fog hasonlítani.
2014. március 12., szerda
Török segítséggel újul meg egy háborúban lerombolt boszniai dzsámi
Az Aladzsa mecset felújításának terve |
A balkáni háború éveiben a szerb szabadcsapatok által focsai Aladzsa dzsámit a török Alapítványügyi Igazgatóság állíttatja helyre.
Az ottománok által 1549-ben emelt, az UNESCO világörökségi listáján is szereplő iszlám imaházat a szerb szélsőséges csetnikek az 1992-95-ös balkáni háború idején dúlták fel. Az Aladzsa dzsámihoz hasonlóan 500 másik mecset is a tombolás áldozatául esett. Megújulások záloga az a megállapodás, amit Törökország és Bosznia-Hercegovina iszlám építésügyi hatóságai a szarajevói Gazi Huszrev Bég Könyvtárban írtak alá kedden, ami a focsaihoz hasonló lerombolt mecsetek helyreállításáról rendelkezik. Az ünnepélyes aláírás előtt a Kegyes Koránból, az iszlám szent könyvéből olvastak fel egy részt, utána pedig a bosnyák főmufti, Husszein Kavazovics tartott hálával teli köszönőbeszédet.
2014. február 14., péntek
Négyszáz éves dzsámi újult meg Isztambulban
Isztambul európai felén, a Beyoglu nevű kerületben felújították és ma átadták a várods hívő közönségének a mintegy 400 éves, ottomán kori Hüseyin Aga dzsámit.
2014. január 5., vasárnap
Az iszlám végül meghódítja Tabukot
Mohamed próféta (béke legyen vele) életének egyik ismert epizódja az ún. tabuki expedíció, mely során az Arábiát fenyegető bizánciakat igyekezett seregével Medinától minél messzebb tartani. A fáradságos, hosszadalmas és kevés katonai eredménnyel járó hadművelet erősen megviselte a kicsiny muszlim közösség erejét és anyagi erőforrásait.
Mára már Tabuk rég az iszlám világ szerves része, Szaúd-Arábia egyik virágzó városa, ahol Fahd bin Szultán kormányzó most adta át a Validejn (Két kormányzó) elnevezésű, hatminaretes mecsetet. A hatalmas imaházban 15.000 férfi és 3.000 nő fér el egyszerre. A mecset építésével együtt annak környéke is megújult: parkok és egy tekintélyes körforgalom létesült a város szélén álló komplexum körül.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)