Az iszlámot betiltó és a mecseteit leromboló Angola mellett Egyenlítői-Guinea volt az utolsó olyan ország a fekete kontinensen, ahol nem állt rendes mecset. Az új, kétminaretes imaházat Contancia Mangue de Obiang, az államelnök felesége egyiptomi és Comores-szigeteki politikusok jelenlétében adta át. Érdemes megjegyezni az ország keresztény first lady-je maga finanszírozta a mecset megvalósítását abban az országban, ahol a becslések szerint a lakosság csupán 3,5%-a muszlim.
2015. július 29., szerda
Megépülhet a bukaresti megamecset
A rotterdami Mevlana Mecset mását készülnek Bukarestben felhúzni |
MTI alapján
Aláírta kedden a sokat vitatott óriásmecset felépítésére szánt 11 ezer négyzetméteres bukaresti telek átadásáról szóló jegyzőkönyvet Victor Opaschi román vallásügyi államtitkár és Murat Iusuf muszlim főmufti, a török és tatár, szunnita közösség vallási vezetője. A megállapodás értelmében a román állam 49 évre ingyenesen adja a muszlim felekezet használatába a román főváros északi részén, a Romexpo kiállítási csarnok közelében található telket, azzal a feltétellel, hogy ott a felekezet közhasznú épületeket, nevezetesen egy mecsetet, lelkészi lakást, könyvtárat és szociális központot építsen. A mecset felépítését a török kormány finanszírozza, amit adományokból egészítenek ki.
A vallásügyi államtitkár az átadási jegyzőkönyv aláírásakor azt hangsúlyozta, hogy a modern demokrácia egyik alappillére a vallásszabadság, és minden románnak érdeke, hogy az új mecset szélsőséges, fundamentalista nézeteket nélkülöző "normális" vallásos élet központjává váljon. "Sajnálatos módon egy jó szándékot egyesek félreértelmeztek" - mondta a főmufti. Szerinte a mecset éppen azt szolgálja, hogy Bukarestben ne szervezhessenek többé rögtönzött gyülekezőhelyeken muszlim vallási szertartásokat, és csak olyan imámok prédikálhassanak Bukarestben, akik a román állam által akkreditált teológiai intézmények oklevelével rendelkeznek. A román fővárosban - ahol jelenleg négy kisebb mecset van - a muzulmánok száma tízezerre tehető. A török közösség főleg a Fekete-tenger partján lévő Dobrudzsában él. A 2011-es népszámláláson csaknem 65 ezren vallották magukat iszlám vallásúnak Romániában.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)