2011. december 31., szombat

Megújuló emlékeink X.: Szabálytalanságok a Wazir Khan mecset felújításánál

Lahór és egyben a teljes Pándzsáb egyik legjelentősebb mogul műemléke a Wazir Khan mecset, amit 1634-35-ben Shah Jehan építtetett. A tekintélyt parancsoló mecsetet Ilimuddin Anszari tervezte. S mivel az alföldi térségben drága volt az építőkő, az számos speciális anyag, így a pindzsra névre hallgató égetett tégla felhasználásával készült.

Az iszlám imaházon 2007 óta végeznek felújításokat. A tartományi kormány azonban leállíttatta a munkálatokat, mivel a restaurálást felügyelő civil szervezet, az Agha Khan Alapítvány (AKA) szabálytalanságokat fedezett fel. Az AKA szerint ugyanis 2011. december 16-án megbontották a dzsámi 400 éves tetőzetét az északi imaterem fölött. A felújítást végzők a tető beázásával igyekeztek igazolni azt, hogy ott nehéz fémszerszámokkal voltak kénytelenek dolgozni. A berendezések által keltett rengésekben megsérülhettek a mecset nevezetes kerámiacserepei is. Az építkezés csak akkor folytatódhat, ha az alvállalkozó betartja a kiemelt műemlékekre vonatkozó szigorú előírásokat.

2011. december 30., péntek

Múzeummá alakítanák át a beer shevai nagymecsetet a megszállók

Zsidó múzeum lesz a műemlék mecsetből?
Az Al-Aqsa Alapítvány tegnapi nyilatkozata szerint félő, hogy a zsidó megszálló erők múzeummá alakítanák a Negev sivatagban fekvő, eredetileg beduinok által lakott városka nagymecsetét, a Meszdzsid al-Kebírt. Mindez akkor történik, mikor szinte napi rendszerességgel gyújtanak fel mecseteket Ciszjordániában, s betiltanák a hangos imára hívást a megszállt Palesztinában. Az pedig már a ci(o)nizmus teteje, hogy az iszlám imaházban a judaizmusról terveznek kiállítást nyitni.

2011. december 29., csütörtök

A "bevándorlók mecsete" nyer Ljubljanában?

"Bevándorlók mecsete"
A rendszerváltás és az ország függetlensége óta téma a mecsetépítés a szlovén fővárosban. 2003-2004-ben még egy népszavazási kezdeményezés is volt arra, hogy megakadályozzák, hogy dzsámi létesüljön Ljubljanában. A referendumot ellenezte Danica Simsic polgármester, s azt 2004. júliusában elvetette a szlovén alkotmánybíróság. 2008. december 25-én végül a felek aláírták azt a szerződést, melynek értelmében a mintegy 50.000 "bennszülött" szlovéniai bosnyák muszlimot képviselő muftiátus 350.000 euróért megépíttetheti a Kurilniska és a Parmova utcák sarkán a város első mecsetét (alsó kép).

A közel-keleti bevándorlókat képviselő Interkulturális Európáért Platform vezetője, Tafara Baghajati most arról nyilatkozott, hogy megegyezett a hónap elején megválasztott új miniszterelnökkel, Zoran Jankovic-csal, hogy megépülhet a fenti képen látható minaretes iszlám imaház. A mecsetépítést támogató Jankovic egyébként ateista.

Az eset kísértetiesen hasonlít a varsóira. A 600 éve őshonos tatár muszlimok már az 1930-as évek óta küzdenek azért, hogy saját mecsetjük lehessen, mindig falakba ütköznek. Ugyanakkor a pár éve alakult, a Muszlim Testvériséghez köthető néhány száz főből álló alapítvány dzsámija már majdnem kész.

Ez a két szituáció is jól példázza, hogy Közép-Európában legyen egy kormány szociáldemokrata mint Szlovéniában, vagy nemzeti-konzervatív mint Lengyelországban, a bevándorló muszlimokat preferálja.
"Bennszülöttek mecsete"

"Egy mecset, egy szövetkezet"

Kuala Terengganu híres Kristálymecsete is mezőgazdasági vállalkozásba fog
Malájzia Terengganu nevű szövetségi állama bevezeti az "egy mecset, egy szövetkezet" nevezetű programot. Datuk Mohamed Awang Tera, a vidékfejlesztési bizottság vezetője, 2011. december 29-én Kuala Terengganuban bejelentette, hogy az állam mind a 491 iszlám imaháza 2015-ig mezőgazdasági termelőszövetkezetet indít, melyhez egyenként 10.000 maláj ringgit támogatást kapnak a kormányzattól.

Terengganu legnevezetesebb terményei az olyan gyümölcsök mint a banán, a görögdinnye, a rambután és a durián, de fejlett a baromfi ágazat, a halászat és az erdőművelés is.

Egyenlítői Guinea

Muszlim népesség: 26.000 fő (az ország lakosságának 3,5%-a)

Főváros: Malabo
Mecset, Malabo
Litoral tartomány
Mecset, Bata
Wele Nzas tartomány
Mecset, Mongomo

2011. december 28., szerda

Lesotho

Muszlim népesség: 1000 fő (az ország lakosságának 0,05%-a)

Főváros: Maseru
Buszállomási Mecset, Maseru
Al Huda Mecset, Maseru
Abu Bakr Mecset, Maseru
Berea
Mecset, Teyateyaneng
Butha-Buthe
Szúfi Mecset, Butha-Buthe
Leribe
Jilani Mecset, Hlotse (Leribe)
Madina Mecset, Maputsoe
Mafeteng
Mecset, Mafeteng


Szváziföld (Eswatini)

Muszlim népesség: 9.987 fő (az ország lakosságának 1%-a)

Főváros: Mbabane
Mecset, Mbabane
Hhohho
Mecset, Ezulwini
Lubombo
Mecset, Siteki
Manzini

Al-Huda Mecset, Manzini
Shiselweni
Mecset, Nhlangano
Egyéb
Mecset a határ közelében

2011. december 27., kedd

Leégett egy mecset Montrealban

Leégett az Al-Bayane Iszlám Kulturális Központ Montreal keleti végén. A beszámolók szerint a tűz 2011. december 26-án este fél tízkor az épület első emeletén keletkezett, ahol egy matrac-nagykereskedő, a Matelas Patin Gam helyiségei találhatóak. A lángok onnan csaptak át az iszlám imateremre, ami teljesen kiégett. Személyi séröülés nem történt, és senkit nem kellett evakuálni. A tüzet csak késő éjjel sikerült megfékezni.

Cordoba jelképe és büszkesége a Mezquita

Két hete Jósa Piroska gondolatait idéztük a cordobai Mezquitáról, amit a most már a Nintendo rajongói is felkereshetnek - virtuálisan.

Most következzék Dr. Radnai István írása.

A Mezquita kultikus és művészeti emlék, egyike a legszebbeknek egész Európában. Az óriási mecset emberi szem számára átfoghatatlan. Valamikor Ianus kultuszára rendelt római templom állt helyén, amit a keresztény korban Szent Vince tiszteletére átépítettek. Ezt találták itt az arab hódítók, akik 711 után még fél évszázadig megosztoztak a templomon a keresztényekkel.
Egyik felében tehát a mecset volt, a másikban pedig Szent Vince egyháza. Ekkor I. Abd Ar Rahman emír elhatározta, hogy olyan hatalmas templomot épít Allah tiszteletére, amely túlszárnyalja a damaszkuszi nagymecsetet is! Megvásárolta tehát a templom keresztény felét is, majd 3 világrészből hozatott több, mint 850 márványoszlopot, és felépítette Allah nagyobb dicsőségére a Mezquitát, melybe három csodálatos mihráb is épült.
Megrendülten állunk a mór civilizáció érintetlen remekműve előtt, a színes 14 soros oszloperdő alatt. A nemes anyagok árnyalatai szerencsés szintézisben egyesülnek az ívek fehér-sárga-vörös elemeivel. Bármely ponton is állsz meg, mindig újabb és újabb kép tárul eléd! Az oszlopoknak ez a félelmetes kavargása egyedülálló élményt nyújt. II. Hakim mihrábja a legpompásabb kápolnává alakult: 8 szegletű kupola borítja, melyet egyetlen márványtömbből faragtak ki. A körben futó írás a Próféta 354. esztendejét jelöli. Valamivel több, mint 50 esztendő múlva, amikor Szent Ferdinánd csapati visszafoglalták a várost és a mecsetet, e nagyszerű építmény - mint Mária tiszteletére emelt főtemplom - változatlan szépségében szolgálta a hívőket. A mecsetbe csak később, a XVI. században építik be a katedrálist. Nem hiszem, hogy csak egy percig is bizonyítani kellene, hogy ez milyen mértékben rombolta annak nagyszerű harmóniáját. Amikor V. Károly császár Cordobába látogatott, és meglátta a pusztítást, megdöbbentette a látványt, és imígyen korholta a beépítés szorgalmazóit: "Önök olyat alkottak, aminőt a világon bárhol létre lehetett volna hozni, de olyat tettek tönkre, ami egyedülálló a világon".

2011. december 26., hétfő

A tervtanács elfogadta a novokuznyecki nagymecset tervét

A novokuznyecki mecset terve
A több mint félmilliós lélekszámú (közülük mintegy 40.000 zömmel tadzsik származású muszlim) nyugat-szibériai nagyvárosban megépülhet a Novokuznyecki-medence két legmagasabb minaretje. Viktor Uszolcev tervét már sokan úgy emlegetik, mint Szibéria leendő legszebb mecsetéét. A mecset az ortodox katedrális szomszédságában, az Osztrovszkij vasútállomásnál fog megépülni egy 2500 m2-es telken, a tervek szerint három-négy év alatt.

A városban tizenöt templom és mecset működik. Az utóbbiak közül a Csulpán dzsámi a legismertebb:

Egy újabb mecset Le Mansban - egy palesztinai rabbi támogatásával

Szalman al-Fáriszi mecset, Le Mans
"Minőségi helyet adni az iszlám vallásnak és kultúrának, teljességgel megérdemli a támogatásomat." - vallja a jeruzsálemi születésű, ám Párizsban élő rabbi, Gabriel Hagai. A zsidó vallási vezető mindezt annak kapcsán mondta, hogy a Le Mansban székelő Iszlám Fénye egyesület bejelentette, hogy mecsetet szándékozik építeni a nyugat-franciaországi megyeszékhelyen. A mecsetben külön-külön férfi és női imaterem, mosdók, gaszilháne (halottmosdató helyiség), könyvtár, hat tanterem, négy irodahelyiség és három bolt is helyet kapna. Az építtetők kiemelik, hogy egy a környezet védelmére is ügyelő mecsetet szándékoznak létrehozni, ami összesen két és fél millió eurójukba fog kerülni.

Gabriel Hagai meg van arról győződve, hogy az Iszlám Fénye projektje az új, francia iszlám világítótornya lesz Le Mansban, ahol már áll egy minaretes mecset, amit Szalman al-Fárisziról, Mohamed próféta (béke legyen vele) perzsa származású társáról neveztek el, s ami az ország egyik legrégebbi muszlim imaháza.

2011. december 24., szombat

Minaretet neveznének el Nicolas Sarkozyról?

Az óriásplakát felirata: "Nicolas Sarkozy minaret,
Európa legmagasabb minaretje,  Rachid Nekkaz finanszírozásában"
Hálából a regnáló, félig magyar származású, francia köztársasági elnökről nevezik el Párizs egyik északi elővárosában, Gennevilliersben, az új mecset minaretjét. A minaret a maga 35 méterével a kontinensen az egyik legmagasabb lesz. A politikust azért éri ez a megtiszteltetés, mert sokat tett a Route Principale du Port-on található iszlám imaház megóvásáért. A torony építkezésén az első kapavágást Hassan Ben M'barek a Független Külvárosok Frontja nevű, bevándorlókat tömörítő egyesület elnöke végezte.
Autószerelő műhelyt szerettek volna csinálni az 1981 óta működő ipartelepi mecsetből,
 ahol péntekenként 4-500 hívő imádkozott.
Az ügy pikantériájához tartozik, hogy a mecset építését 200.000 euróval az a Rachid Nekkaz is támogatja, aki a legutóbbi elnökválasztáson épp Sarkozy egyik vetélytársa volt. Nekkaz dúsgazdag üzletemberként azzal vált ismertté, hogy pár hónapja alapot hozott létre azon nők megsegítésére, akiket a némely európai országban bevezetett ún. burkatilalom miatt megbírságolnak.

Nekkaz hozzátette, hogy a névválasztást nem motiválja irónia, hiszen az imaházat, melynek helyén most az Al Houda mecset épül, szeptember 7-éig el kellett volna hagynia a muszlimoknak, s ha nem lép közbe az ötödik köztársaság első embere, akkor ez az álom sem válhatna volna valóra, hiszen autószerelő műhelyt szerettek volna csinálni az 1981 óta működő ipartelepi mecsetből, ahol péntekenként 4-500 hívő imádkozott.


A projektet csupán egy dolog hátráltathatja: a megyei prefektúra nem adott, s várhatóan nem is ad rá építési engedélyt...

Gennevilliersben egyébként 2009. október 10-én már átadtak egy minaretes mecsetet:

A Zajed sejk mecset ünnepi fényárban


Az Egyesült Arab Emirátusok negyvenedik születésnapja alkalmából ünnepi kivilágítást nyert a fudzsajrai Zajed sejk mecset.

2011. december 22., csütörtök

Elhanyagolt emlékeink VI.: Leomlott egy rodoszi mecset homlokzata

Az aládúcolt mecset
Rodosz 1522 és 1912 között tartozott az Oszmán Birodalomhoz. 1947-ben csatolták mai gazdájához, Görögországhoz. A Redzsep pasa dzsámit névadója 1588-ban építtette. 2011. december 18-án -miután húsz éve finanszírozás hiányában áll a felújítása- ledőlt az északi fala. Ám a fal ledőlésével meg is indult valami, az oszmán örökség iránt eddig kevéssé érzékeny hellén hatóságok egymást licitálják túl abban, hogy ki mennyire segítőkész. A várhatóan több millió eurós restaurációs projektet a rodoszi rendőrség fogja koordinálni. A munkálatok végeztével a dzsámi múzeumként fog működni.

Német mecsetek képeiből nyílt kiállítás Pakisztánban

Részlet Dechau kiállításából
Miután a gyűjtemény végigjárta Németországot, Törökországot, Kuvaitot és Indonéziát, most Pakisztánba, azon belül is az iszlamabadi nemzetközi egyetemre látogatott el. Wilfried Dechau 2008. márciusában és áprilisában járta végig Stuttgarttól Hamburgig a német mecseteket, s készített azokról egyéni hangvételű fényképeket. Felvételein egyaránt törekszik az építészeti különlegesség és az emberi tényező bemutatására. Stílusának sajátossága, hogy az imahelyeket városi közegükben igyekszik láttatni: mindig belevesz egy-egy autót vagy lámpaoszlopot, hogy a kép minél dokumentaristábbnak tűnjön.

Befejeződik Boszniában a szaúdi segélyprogram

A paneleken még ott a lövésnyomok, az előtérben pedig
a szarajevói Fahd király mecset

MTI alapján

A sivatagi királyság a boszniai háború kirobbanása, 1992 óta összesen 560 millió dollár emberbaráti segélyt nyújtott Boszniának.

A segély egy részét a háborúban megrongálódott mecsetek helyreállítására költötték, de új mecsetek is épültek, mint például a 2005-ben elhunyt szaúdi államfőről, Fahd királyról elnevezett mecset Szarajevóban.

Helyi elemzők ugyanakkor rámutattak, a segítséggel együtt növekedett a szaúdi vallási befolyás, elterjedtek a szélsőséges vahhábita tanok a boszniai muszlimok körében.

2011. december 21., szerda

Akár 1200-an is imádkozhatnak egyszerre a dubai Nagymecsetben



A Grand Mosque (magyarul: Nagymecset) mecset Dubai legmagasabb, egyben leglátványosabb minareteivel rendelkezik, az épület pedig akár 1200 muszlim vallású ember befogadására is képes.

A Grand Mosque a Bur Dubai városrészben, az uralkodói udvar közelében található. 1900-ben épült, s közel 100 évvel később, 1998-ban építették át a hagyományos iszlám stílust képviselő létesítményt. A mecset 9 nagy kupolával és 45 festett üvegablakkal rendelkezik. A minaretei magassága 70 méter, ezzel pedig Dubai legmagasabb minaretjének számít, a benne lévő kilátóból pedig naponta ötször a müezzin hívja imádságra az embereket.
A nem-muszlim vallásúak a Grand Mosque-ba nem léphetnek be, látvány szempontjából azonban mindenképpen érdemes felkeresni az épületet, különösen éjszaka, amikor kivilágítva nyújt páratlan élményt.

2011. december 18., vasárnap

Dél-Szudán

Muszlim népesség: 1.486.888 fő (az ország lakosságának 18%-a)

Főváros: Dzsuba
Mecset, Dzsuba
Mecset, Dzsuba
Mecset, Dzsuba
Mecset, Dzsuba (Egy egykori laktanyában található, amit azóta kiürítettek az északiak.)
Egység (Unity) állam
Mecset, Bentiu (Bantiu)
Északi Bahr-el-Ghazzal állam
Mecset, Aweil
Felső-Nílus állam
Mecset, Malakal
Mecset, Melut
Kelet-Egyenlítő állam
Mecset, Ikotos (Használaton kívül)
Mecset, Kapoeta
Mecset, Nimule
Mecset, Torit
Nyugati Bahr-el-Ghazzal állam
Mecset, Wau
Mecset, Wau
Nyugat-Egyenlítő állam
Mecset, Maridi
Mecset, Yambio
Tavak (Lakes) állam
Mecset, Rumbek
Egyéb
Mecset